İYİ Partili Orkun Özeller’den ‘kurultay’ çıkışı: Desteklediği ismi açıkladı

Yerel seçimlerde sandıkta hezimet yaşayan ve sonuçlar sonrası ‘Kurultay’ kararı alınan İYİ Parti’de hareketlilik sürüyor.

27 Nisan’a sayılı günler kala; Genel Başkanı Meral Akşener’in başdanışmanlarından olan, askerlik hayatının 17 yılını Kuzey Irak’ta ve Özel Kuvvetler’de geçiren emekli Albay Orkun Özeller’den dikkat çeken bir paylaşım geldi.

Özeller, X hesabından yaptığı açıklamada, genel başkan olmasını istediği ismi açıkladı.

“ÜLKEYE FAYDA SAĞLAYACAĞINA İNANIYORUM”

“27 Nisan’da yapılacak İYİ Parti Olağanüstü Kongresi’nde oy kullanamayacağım ama iki buçuk yıldır İYİ Parti ile siyasetin içinde yer almam; bir dönem milletvekili aday adaylığı ve bir dönem belediye başkanlığı adaylığı ile elini taşın altına koyanlardan biri olmam nedeniyle kongre süreci ile ilgili görüşlerimi ifade etme hakkına sahip olduğuma inanıyorum” diyen Özeller, şu ifadeleri kullandı:

“Adayların üçü de birbirinden kıymetli siyasetçilerdir. Üçü de benim gibi milliyetçi altyapıdan gelmektedirler. Üçü de çok tecrübelidir. Fakat birisi genel başkan olacaktır. Benim kriterlerime göre partiyi yönetecek kişinin ülkeyi de yönetmeye talip olduğu gerçeğinden yola çıkarak genç ve dinamik bir lider tarafından yolun yürünmesi gerekmektedir. Tarih her zaman genç liderlerin zaferlerine tanıklık etmiştir. O nedenle Müsavat Dervişoğlu ve Koray Aydın başkanlarımızın aksaçlı abiler olarak katkı sağlayacağı İYİ Parti’ye; hukuk bilgisi olan, Ergenekon davalarında avukatlık yaparak FETÖ’nün ne olduğunu çok iyi bilen, çiftçilik yaparak ülkeye katma değer yaratan Tolga Akalın’ın genel başkan olmasının partiye ve ülkeye fayda sağlayacağına inanıyorum.”

Özeller’in açıklaması şu şekilde:

Kıymetli İYİ Partili dostlarıma ve kamuoyuna duyurumdur.

27 Nisan’da yapılacak İYİ Parti Olağanüstü Kongresi’nde oy kullanamayacağım ama iki buçuk yıldır İyi Parti ile siyasetin içinde yer almam; bir dönem milletvekili aday adaylığı ve bir dönem belediye başkanlığı adaylığı ile elini taşın altına koyanlardan biri olmam nedeniyle kongre süreci ile ilgili görüşlerimi ifade etme hakkına sahip olduğuma inanıyorum.

Siyasi partiler ülkeye hizmet etmek için birer vasıtadır. Ben de bu süreçte herhangi bir mevki ve makam beklentisi olmadan ettiğim askerlik yemininde de yer aldığı gibi milletime ve cumhuriyetime doğruluk ve muhabbetle hizmet etmeye devam ettim. Bu mücadeleme İYİ Parti’de devam etmemin iki ana nedeni vardır.

Birincisi, beni ülkem adına endişelendiren; kapımıza dayanmış YPG/PKK terör tehdidi, Yunanistan’da ABD’nin askeri yığınağı, adaların silahlandırılması, ülkemiz içine sokulmuş 15 milyondan fazla sığınmacı tehdidi varken, üniter yapıyı tehdit edebilecek yeni bir anayasadan bahsedildiği, FETÖ’nün aparatları ile varlığına devam ettiğini gösterdiği, ekonomik krizin her geçen gün büyüdüğü bir ortamda iki kutuplu siyasetin dışında bir alternatif olarak Türk Milleti’ni kucaklayabilecek bir parti olabilmesi adına İYİ Parti’de olmam gerektiğini inandım.

İkinci olarak,adaylık sürecimde teşkilatlarımızı da gözlemleme imkanım oldu. İYİ Parti’yi ülkenin ve çocuklarının kurtuluşu için bir çare olarak gören İYİ Partililer; liderlerine bağlı, teşkilatlara saygılı olarak sahada ter döktüler, emek harcadılar. Ben işte o ümitlere, o emeklere değer veren birisi olarak partimin başarısı için mücadele etmem gerektiğini inandım.

Bir hafta sonra yapılacak olan kongreyi de bu nedenle ülkem adına önemsiyorum. Şunu biliyorum ki; değişim gelişimdir ve doğru yönetilirse mutlaka başarı getirir.

Genel başkan adaylarından kim kazanırsa kazansın birleştirici olmalıdır. Seçimin sonunda seçilemeyen adaylar ve onları destekleyenler İYİ Parti’ye ihanet eden insanlar olarak görülmemelidir. Aksi taktirde seçimi kazanan kim olursa olsun partimiz kaybolup gider. Bu nedenle bugün kendi adayını destekleyenlerin diğer aday ve onu destekleyenler hakkında saygın ve demokratik söylemlerle kurultaya gitmeleri partimiz için hayırlı olacaktır.

Adayların üçü de birbirinden kıymetli siyasetçilerdir. Üçü de benim gibi milliyetçi altyapıdan gelmektedirler. Üçü de çok tecrübelidir. Fakat birisi genel başkan olacaktır. Benim kriterlerime göre partiyi yönetecek kişinin ülkeyi de yönetmeye talip olduğu gerçeğinden yola çıkarak genç ve dinamik bir lider tarafından yolun yürünmesi gerekmektedir. Tarih her zaman genç liderlerin zaferlerine tanıklık etmiştir. O nedenle Müsavat Dervişoğlu ve Koray Aydın başkanlarımızın aksaçlı abiler olarak katkı sağlayacağı İYİ Parti’ye; hukuk bilgisi olan, Ergenekon davalarında avukatlık yaparak FETÖ’nün ne olduğunu çok iyi bilen, çiftçilik yaparak ülkeye katma değer yaratan Tolga Akalın’ın genel başkan olmasının partiye ve ülkeye fayda sağlayacağına inanıyorum.

Son olarak dikkati çekmek istediğim bir konu da şudur. Mantığım ve kalbim İYİ Parti için doğru adayın Tolga Akalın olduğunu söylerken kurultay sonunda İYİ Parti’nin yeni lideri belli olacak ve kendi teşkilatını belirleyecektir. Yeni genel başkanın kuracağı teşkilatında kimler olur bilmiyorum ama olmaması gereken birini biliyorum. Esma Bekar… İnancım odur ki kendisi sadece partiye değil ülkeye de büyük zararlar vermiştir. Aynı hataların yaşanmaması için adayların bu kişi konusunda gerekli tedbiri almasının şart olduğuna inanıyorum.

Bu doğrultuda tüm genel başkan adaylarımıza başarılar dilerken kurultayın partimize ve ülkemize hayırlara vesile olmasını temenni ederim.

Saygılarımla.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir